Vessen Vx 24 Fi Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri

Vessen A01 Arıza Kodu : Başarısız Ateşleme Arızası.
Bu arıza durumunda öncelikle dairenizde gaz olduğundan ve Aden kombinize gaz geldiğinden emin olmak adına gaz vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanalarının kapalı olduğu durumlarda açık konuma getirmelisiniz. Gaz vanaları açık olmasına karşın sorun devam etmekte ise Aden kombiyi kapatıp birkaç saniye sonra yeniden açın yani resetleyin. Resetleme işlemini de sorun düzelmediği sürece birkaç kez tekrar edebilirsiniz. Uygulama sonrasında sorun hala devam etmekte ise bu durumda; elektronik kartta, iyonizasyon ateşleme elektrotlarında veya gaz valfinde sorun olabilmektedir. Tespit ve çözüm için servisi aramanız gerekir.

Bursa Kombi Servis Ara

Vessen A03 Arıza Kodu : Emniyet termostatı arızası.
Cihazı kapatın ve yaklaşık 5 dakika bekleyin. Kombiyi resetleyin. Düzelmez veya sık sık tekrarlarsa servis çağırınız.

Vessen E03 Arıza Kodu : Hava basınç anahtar arızası.
Ekranda bu hata kodu yer aldığı zaman cihaz atık gaz sisteminde sorun çıkarıyor demektir. Yani oluşan bir aksaklığı belirtir. Bu durumda Aden kombinin çeşidine bağlı arıza durumları değişir. Hermetik kombilerde; fan, prosestat ya da anakartta arıza olabilir… Bacalı kombilerde ise; baca tıkalı, baca çekişi kuvvetli değil veya baca sensörü arızalı olabilir. Net teşhis ve çözüm için mutlaka uzman yardımı alınız.

Vessen E05 Arıza Kodu : Çıkış suyu sensör arızası.
Kalorifer sensöründe, sensör borularında nemlenme, sensör kablolarında sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu durumda net tespit ve çözüm için uzman yardımı almanız şarttır.

Vessen E06 Arıza Kodu : Kullanım suyu sensor arızası.
Ekranda bu hata kodu yer aldığında cihazın sıcak su sensöründe sorun var demektir. Problem sadece sensör ile alakalı da değildir. Sensör kablolarında kısa devre ya da kopma durumlarında, borularda nemlenme olduğu durumlarda da bu sorunla karşılaşılır. Bu durumda mutlaka uzman yardımı almak gerekir.

Bursa Kombi Servis Ara

Vessen E10 Arıza Kodu : Düşük su basıncı arızası.
Kombinin su basıncının düşük olduğunu belirten koddur. Bu kod ekrana geldiği zaman Aden kombiye 1 ile 2 bar arasında su basarak sorunu çözümleyebilirsiniz. Aden kombinin sol altında bulunan siyah doldurma musluğunu sola çevirerek kombiye 1,5 bar kadar su basmalısınız. Su basma uygulaması sonrasında sorun düzelecektir. Düzelme olmazsa eğer resetleme işlemi uygulayın. Reset sonrasında da sorunda düzelme olmazsa eğer teknik açıdan servis yardımı alabilirsiniz.

Vessen E26 Arıza Kodu : Aşırı Isınma Arızası.
Aşırı ısınma termostatın da arıza olduğunu belirten koddur. Aden Kombi bu hatayı verdiği sürece cihaz herhangi bir verim sağlamaz. Bu termostatın değişimi gerekmektedir. Servisi çağırarak yardım almanız gerekir. Bu arıza durumunun birçok sebebi bulunmaktadır. Teknik açıdan; ana eşanjörün kireçlenmesi ya da tıkanması, pompanın sıkışması, kalorifer tesisatında tıkanma olması, filtrenin tıkanması, üç yollu vanada sorun olması gibi durumlarda aşırı ısınma sorunu yaşanabilir. Uzman servis ekibi tarafından yerinde görüldüğünde sorun çözümlenecektir.

Bursa Kombi Servis Ara

“Vessen Vx 24 Fi Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri” için 8 cevap

 1. Vessen kombimin ekranında 88 yazıyor ve çalışmıyor. Yardımcı olabilirmisiniz ne yapmam gerekiyor

  1. Vessen kombilerde 88 arızası genellikle şebeke voltaj dengesizliklerinde ortaya çıkan bir durumdur. Kombinizin şalterini indirin ve bir süre bekledikten sonra tekrar çalıştırmayı deneyin. Çalışmıyorsa, öncelikle şebeke geriliminin ölçülmesi gerekir. Eğer gerilim 220V dan çok yüksek yahut düşük ise voltaj regülatörü kullanılmalıdır. Bu dengesizlik sonucunda kombi ana kartı zarar görmüş ( yanmış ) olabilir. Tavsiyemiz kendiliğinden düzeliyor fakat sık sık bu sorun meydana geliyorsa mutlaka regülatör takın! Eğer sorun düzelmiyor ise servis çağırınız.

 2. Inanilmaz gurultulu calisiyor gecen yil E03 arizasi ile bakim yaptirdik gurultu icin degismez yaoisinda var dediler. Boyle sey mi olur kombi salonumda yemin ederim oturmak istemiyoruz artik.

  1. Kombi çalışırken belirli bir ses çıkarır ancak rahatsızlık edici boyutta olmaması gerekir. Baca fanı, sirkilasyon pompası, yahut başka bir sebebten aşırı gürültülü çalışıyor olabilir. Petem mobil hattına whatsapp üzerinden videosunu çekip atarsanız size daha iyi yardımcı olabiliriz efendim.

 3. Vessen Vd 24 Fi kombi çok yakıyor fatura yüksek geliyor gayet kontrollū kullandığım halde.Tavsiye niz varmı yoksa değiştirmeyi düşünüyorum.

  1. Kombiznin ve tesisatınızın bakımları tam ise %90 üzerinde verimlik ile çalışıyordur. Yeni kombi alsanız dahi hemen hemen aynı faturayı ödersiniz ( Yoğuşmalı kombilerde %5 – 10 daha az ödersiniz ) Faturanızın yüksek gelmesini etkileyen pek çok faktör vardır. Konfor anlayışınız, evinizin izalasyonu ve konumu gibi. İnsan sağlığı açısından 22 derece oda sıcaklığı yeterlidir.
   Doğalgaz faturasını düşürmek için yapabilecekleriniz hakkında ki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. http://petem.web.tr/index.php/2018/09/21/dogalgaz-faturasi-nasil-duser/

  1. Kombi 3 dakikada bir çalışıyor ise; kombinizin içerisine hava sıkışmış olabilir ( genellikle uzman olmayan tesisatçılar bakım onarım yaptıklarında meydana geldiğini gözlemlediğimiz bir durum ) yahut kalorifer tesisatı ve peteklerde aşırı paslanmadan dolayı kombi pompası suyu yeterince devir daim ettiremiyor olabilir. Kombi gürültülü çalışıyor ise devir daim pompasında sorun olabilir. Uzman bir tesisatcıya/servise başvurmanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.